TwizzleIsAStudent
TwizzleIsAStudent TwizzleIsAStudent
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Help, please answer this for me

Help please answer this for me class=

Respuesta :

quantom
quantom quantom
  • 01-07-2021

Answer:

For this problem, we need to add to the price of the phone (50 $) the cost of the data usage (which is 0.20 $ per minute).

If he spends on average 200 minutes, we can calculate what that costs by multiplying the number of minutes by the cost of each one: 200 * 0.2 = $40

And we can now add to the $50 the $40: 50 + 40 = $90

Answer Link
dswrtz13
dswrtz13 dswrtz13
  • 01-07-2021

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

$.20×200=$40

it's pretty simple

Answer Link

Otras preguntas

Erica prints a picture at homeuseing computer software. The photo she prints has a lenth of 6 inches and a width 4 inches. Erica decides to print the picture in
Which of the following would be considered a benefit of overpopulation A the increase in genetic variation of a population B the exponential growth of a popula
Help please Right angle triangle
can someone tell me some websites for programing in C++ who are free​
Why is friction needed?
What is the volume of this container
In quadrilateral RSTU, RS = 60 mm, ST = 60 mm, TU = 112 mm, and UR = 112 mm. If quadrilateral VWXY is similar to quadrilateral RSTU, which side lengths could be
Use the net to find the surface area of the prism.
how did industrialization affect urban life for the poor
What did president thomos jefferson’s foreign policy to deal with this problem