shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

That very next morning Robert and I, sitting behind Hammond and George on their bays, went over to the patch of ground Mitchell’s family tended. Now, the Thomas
deon buys candy that costs $6 per pound. He will buy at least 11 pounds of candy. What are the possible amounts he will send on candy?
All of the ratios equivalent to 4:2
R N 45° 45° S T 10. What kind of angle is LSZT? A. acute B. obtuse C. right D. straight E. reflex​
How does areesh reflect uae heritage?
Tomas and Saturn are partners who share income in the ratio of 3:1. Their capital balances are Br. 40,000 and Br. 60,000 respectively. Income Summary has a c
What is the past perfect tense of "I walked to the store yesterday"
what are the seasons in korea monthly
(I WILL GIVE BRAINLIEST!!!) Find the measure to triangle TUV
Which of the following is NOT a known consequence of sleep deprivation? A) increased inflammation and arthritis B)decreased blood pressure C) increase in the