shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

What is the height, h, of one of the triangles?
On monday eliza read her book. on tuesday she read three times as long as she read on monday. on wednesday she read 20 minutes less than tuesday. on thursday sh
If your boss brings a problem to your attention, which is the best way to interact successfully? A.Explain your coworker’s contribution to the problem. B.Ask wh
Suppose Sn is defined as 2 + 22 + 23 + . . . + 2n . What is the next step in your proof of Sn = 2(2n - 1), after you verify that Sn is valid for n = 1?  A. Show
What answer explains the meaning of " no taxation without representation "
We did not find results for: A measure of​ malnutrition, called the​ pelidisi, varies directly as the cube root of a​ person's weight in grams and inversely as
what is the definition of a line segment
The amounts of mood-elevating chemicals in the brain are
Which table represents the second piece of the function f(x)
What are the following steps in Historical Method