guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

I need to know all the angles that are congruent
what part of the cell is similar to the human excretory system
Find the area and perimeter of the triangle in the picture. (the missing unit is 8.5 if you need that to solve)
explain the primary function of each of the branches of the federal government
Juliette and her two borthers spent $45.75 on flowers for their grandmother. PART A Each person will chip in the same amount. How much will each perso
“Compounding frequency” refers to: A How often your interest is calculated and added back into your account B How easily you can add money into your account C W
Why does Marjorie challenge Bernice to cut her hair? Select all that apply. She is jealous of Bernice. She wants Bernice to be popular. She wants to embarrass B
chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of bying 3 pounds of appels
Suppose you had to find 4x57. How are expanded algorithm and standard algorithm alike? How are they different?
What is the purpose of an attribute in HTML