BaconArmy BaconArmy
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help. Brainliest for the best answer.

Please help Brainliest for the best answer class=

Respuesta :

AlgebraicAardvark
AlgebraicAardvark AlgebraicAardvark
  • 01-09-2021
To find the cost per day, you need to find the cost per razor and then divide that over the week that it lasts.

$6.30 / 10 razors = $0.63 per razor.

$0.63 / week = $0.63 / 7 days = $0.09 / day since 0.63/7 = 0.09
Answer Link

Otras preguntas

from 75 to 225 find each percent increase round to the nearest percent.
6. Rationalize the denominator and simplify. 2+√3/5-√3
the workers paved 1,254 feet of a road today. That is 3 times as long as they paved yesterday. How much of the road did the workers pave yesterday?
Place a check next to all the problems that the abuse of alcohol was creating and ultimately led Americans to favor prohibition of alcohol. Lower productivity
Who was first Europeans to encounter North America? A.) Vikings B.) Spanish C.) Portuguese D.) conquistadors
Which of the following statements is NOT true of all different types of matter?a.) They are made up of atoms and molecules. b.) The particles that make them up
Identify the sentence using active voice. a. dinner was served by an excellent waitress. b. cards are often given to friends and family on special occasions.
There is no way to prevent injuries from happening in the home. True False
Why did the British win the battle of Saratoga
How many coats of paint on a car from manufacturers?