lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

what is 15 m in meters and centimeters​
List at least three ways Alexander the great used cultural diffusion to extend his empire​
The next model of a sports car will cost 14.3% less than the current model. The current model costs $52,000. How much will the price decrease in dollars? What w
Can the sides of a triangle have lengths 1, 3, and 6? yes no
What inspired anticolonial and independence movements in Kenya and Nigeria during the mid-1900s? A. capitalism B. communism C. Pan-Africanism D. Pan-Arabism
help pls question is in picture (will give brainliest
evaluate the following for g(0).g(x)=-9x-15​
help me just onen question
What is the surface area
What is the length of the line?