LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

In the era of the French Revolution, France faced many of the same issues as those faced by the colonies in the American Revolution. Which problem affected both
What happened to a apple's weigh as the plane rose up toward the sky?
how does 0.008 compare to 0.08?
What number is 35 percent of 22
how old am i if 200 reduced by 2 times my age is 16
which. of these men was a leading physition of the time and helped found the first american antislavery society
What is 9/16 closest to 0,1/2, or 1 and why?
What is 2/3 of a share of $24 390
what two european countries were the first to explore
hairlike parts that spin to push a bacterium through water or other liquids are called _________________.