aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Divide the polynomial. (y /\3 - 4y /\ 2 + 7y - 6) (y - 2)
Which equation represents the number of inches (i) a snail crawls if it crawls 7.6 inches per hour (h)? How far will the snail crawl in 8 hours?
Miguel reels his teacher that 1/5 is the same as 20% what best justifies Miguel’s answer
Please help with this geometry hw!!
Plz help me!! I’m fooling an essay about the civil rights and I need to know what is a Jim Crow law!!!
Graph y=3x on the coordinate plane. Identify the unit rate from the graph.
Adam has $2.15 in nickels, dimes and quarters in his pocket. If the number of dimes is 4 less than the number of nickels, and 5 more than the number of quarters
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER Which of the following would most likely be the topic of a Japanese cinquain? A.art B.love C.lakes D.friends
Please help 30 points :)
I have no Idea what this is can someone help me? Which of these scenarios involve a reaction that is at equilibrium? The reaction is producing more products tha