mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

How did environment influence Native American cultures in North America?
In a redox reaction, how does the total number of electrons lost by the oxidized substance compare to the total number of electrons gained by thereduced substan
According to the concept of reincarnation, what would a man hope to return as in the next life? a cow a woman an elephant a ghost
Derry says"I am thinking of a fraction. My fraction is bigger than 1/2 but smaller than 2/3. The numerator and the denominator of my fraction are both single di
Where is the center of the earth.
In a voltaic cell, chemical energy is converted to (1) electrical energy, spontaneously (2) electrical energy, nonspontaneously (3) nuclear energy, spontaneousl
A man pushes a lawn mower on a level lawn with a force of 250N. If 40% of this force is directed downward, how much work is done in joules by the man in pushing
how can conversion of measurements help me solve real world problems
What Are The Branches Of Botany?
A nuclear reaction in which two light nuclei combine to form a more massive nucleus is called (1) addition (3) fusion (2) fission (4) substitution