s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

how much of earths water is salt water
can someone help pls will mark brainliest
Please help!!! how do you apply for a student line of credit? list the steps?
How do I solve for y=160x+2=y=280x-3?
The bibliography below was included in a history report. Burchard, Peter. One Gallant Rush. Toronto: Macmillan Co. of Canada, 1965. Douglass, Frederick. Life an
Write the slope-intercept form of the equation of the line with a slope of -9/4 that passes through the point (5,-2).
if you have three cats after you kill one then how many do you have?
Benny sold half of his comic books and bought seven more he now has 16 how many did he begin with?
What do you use to write on a blackboard? ​
HELP!! i need a short dialogue of two people, about a costumer complaining ill give BRAINLEST!! please