135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

The U.S fought Japan off of islands in the
think about a wooden chair and a balloon. what do these two objects always have in common?
What is the total cost of a $12.60 item plus 7% sales tax?
Which Pair Of Compounds Are Isomers? 1) CH3CH2CH3 and CH2CHCH3 2) CH2CH2 and CH3COCH3 3) Ch3OCH3 and CH3COCH3 4) CH3COCH3 and CH3CH2CHO I'd like to know the ste
is polio a acronym abbreviation eponym or belnd
two forms of prewriting
Which statement accurately describes Voltaire, Montesquieu, Diderot, and Condorcet? A. They were French philosophers who promoted Enlightenment ideas. B. Th
Mr. Garcia uses magnets to hold a poster on a steel filing cabinet because a main component of steel is _____. The answer should be one word. I was thinking eit
17.16 is 62.4 % of what number?
Identify the sentence with correct parallel construction from the choices below. A. The production manager was asked to write his report quickly, accurat