alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

If 5=x+6 what is x?
What are the properties that plastic and glass always share
true or false most brain activity stops during sleep
how many times does 45 go into 323
why should we fight ignorance
correct :when I go to university , I will study (low)
why do we have labor day off?
in a chemical reaction, a reaction blinds to an enzyme at a region known as the
which is a correctly written sentence, not a run-on? a. the library has a good selection of books and movies we borrow some every week. b. the train left the st
How do I do thiis question?