mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of 141?
This is inverse functions...any help on 3aii?
This is inverse functions...any help on 3aii?
what is the 14 the amendment
what is the 14 the amendment
In 1803, the United States bought Louisiana Territory from France. The deal, known as the Louisiana Purchase, doubled the size of the U.S. and opened a new fro
Which poem-turned-song, written by Katharine Lee Bates, was originally called “Pikes Peak” and describes our country’s natural splendor and the patriotism of i
Who was the oldest signatory of the Declaration of Independence?
Whats is the definition of Parallel Circuit
Who was the first woman to run for vice president on a major party ticket? a. Sarah Palin b. Geraldine Ferraro c. Patsy Mink