marathebest marathebest
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

8) Damiya has $20 for lunch. She bought
lunch 3 times last week and twice this
week. She now only has $7.50 left. How
much did each lunch cost? Write an
equation and show your work to solve.

Respuesta :

assash05 assash05
  • 02-11-2021
$2.50 each lunch.
$20-$7.50=$12.50
In total she bought lunch 5 times,
So, $12.50/5 = 2.5
Answer Link

Otras preguntas

theo had a balance of -$4 in his savings account. after making a deposit, he has $25 in his account. what is the overall change to his account?
If a line has no y-intercept, what can you say about the line?
can some help me better to remember the map of Europe ?
Which statement is true? 500 is 10 times as much as 50 500 is one tenth as much as 50
What is a distinct factor in math?
is -n always sometime or never a positive number ?explain
describe the relationship between the value of a dollar and the value of a dime
For the fair the organizers ordered 32 rolls of tickets each roll of tickets has 100 tickets how many tickets were ordered in all?
What does the fact the pi is irrational indicate about it'd decimal equivalent
How do you write this as a single fraction in its simplest form? Show workings please!