aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

I need help ASAP please! I'm taking an assessment and I'm having trouble with a couple questions :c (WHY IS HIGHSCHOOL GEOMETRY SO HARD RAHHH!!)
Let s(t)=−2t²+2t+8 where s represents the position (displacement), at time t, of an object moving on a straight line, where t is measured in seconds. Consider s
Workers and bystanders within the danger area of the forklift should be considered the responsibility of what?
how can i solve this answer in 7th grade math
HELP PLEASE!!! 50 POINTS!!! What is the area of triangle ABC after is undergoes a dilation by a scale factor of 2.5? Round your answer to the nearest hundredth.
Discuss the information found on a Time-Phased Force Deployment Data (TPFDD)
what does an organisms scientific name consist of
PLEASE HELP IMPORTANT Gregory showed up to the first day of his new job at a marketing company and was surprised to find that there was no formal orientation p
At the Quidditch World Cup, Winky claimed she was in the Top Box to do what
which property of equation is used to solve m-5=15