Assignmentsmissing
Assignmentsmissing Assignmentsmissing
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Eric took 144 pictures while on a 5- day camping trip. he used film with 36 pictures on each roll. How many rolls of film did he use?

HELP QUICKY PLSSSS!!!!

Respuesta :

brettreynen17 brettreynen17
  • 02-11-2021

Answer:

4 rolls of 36 pictures were used withing the 5 day camping trip

Step-by-step explanation:

4x36= 144

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-11-2021

Answer:

he used 4 rolls of film

Step-by-step explanation:

144 divided by 36

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best summarizes the conflict in this passage?Brutus deceived his friend Cassius, and now Cassius is angry with him.Cassius offends Brutus by say
Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?
The aspect of setting that has the most impact on this story is the
Richard is planning a trip to Italy he thinks he will need $2750 for the trip if the trip is 40 weeks away which is the best estimate of how much money Richard
Identify the italicized word according to its class in structural linguistic. (There) are no easy answers. 1) intensive 2) adjective 3) noun 4) empty w
name each of the 5 steps in the PRICE treatment
Help please What is the best example of a tragic flaw?
Describe the transformation of the parent function f(x). g(x) = f(x) + 4
I need help on this please
lesson 3 element of art art 1 a unit 1 journey through ancient art history