david294 david294
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Unit rate of 24 pieces of candy in 3 bags

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-11-2021

9514 1404 393

Answer:

  8 pieces/bag

Step-by-step explanation:

To find the rate of pieces per bag, divide pieces by bags:

  (24 pieces)/(3 bags) = (24/3) pieces/bag = 8 pieces/bag

Answer Link

Otras preguntas

there is $100 in my piggy bank. My friend and I went to the mall and i spent $20. How much money do i have now?
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
once the delegates determined the three fifths compromise what issue did they tackle next?
PLEASE CHECK MY ANSWERS (PART 1)
whats the integral of 1/X
6.) Which pronoun best completes the sentence? No other girl in the choir can sing as well as __________ . A. they B. her C. me D. she 7.) Which pronoun be
by what length is is 0.5 m less than 10.05
A bottle of fruit juice is 800 milliliters. How many liters of fruit juice are in 120 bottles?
which Enlightment thinker wrote that people in society are bound to one another by an implicit ' social contract,,
please help Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s A. –22.94 B. 0.8 C. 4.5 D. 15.6