forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

why was William "Boss " Tweed able to manipulate many of the immigrants
Please help anwser this question will rate and if 2 people anwser it will give out brainly
Identify two (2) teaching points for a client with vancomycin-resistant staphylococcus aureus
What force is needed to accelerate a child on a sled (total mass = 65.0 kg ) at 1.25 m/s2?
George wants to use 20 percent of his land for planting Trees how many trees how many acres, to the nearest 10th does he want to use to plant trees if he has
Penelope proposes the archery contest as a way to ________.
Identify two (2) teaching points for a client with vancomycin-resistant staphylococcus aureus
Find the sum of the first 12 terms of the sequence. Show all work for full credit. 1, -4, -9, -14, . . . WILL MARK BRAINLIEST + 10 POINTS!!!
blueprints for a new house shows june's bedroom is 12 ft by 16 ft . if the scale on the blue prints is 1/2 in =4ft what dimensions are her room on the blue prin
Anwser Please will rate and if 2 people anwser it will give out brainly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!