Jazzyroar
Jazzyroar Jazzyroar
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost $0.90, how many ounces could you buy for $7.20?

Respuesta :

Camron13
Camron13 Camron13
  • 05-01-2017
95.97 oz because if you divide .90 by 12 you will get 13.33333 repeating so you will multiply 13.33 by 7.20 and you will get 95.97
Answer Link
atqiyanafisa atqiyanafisa
  • 05-01-2017
12 × 7.20= 86.4; 86.4 ÷ 0.90= 96 ounces for $7.20
Answer Link

Otras preguntas

what is the principle of foreign policy of Nepal​
what is the principle of foreign policy of Nepal​
what is the principle of foreign policy of Nepal​
The sun ____ in the East.​
= A coat is reduced $24 from the original price of $400. What is the percent decrease? The price of the coat decreased by%. K
Kara is running a marathon. After 2 hours, Kara has run 13 miles. After 4 hours, Kara has run 26 miles. What is her speed, in miles per hour?​
what is the principle of foreign policy of Nepal​
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
what is the principle of foreign policy of Nepal​
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST