alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

omg please help. make sure you put the product of A, the product of B, and the sum for C. it’s in the picture
Abusive tax schemes have evolved from simple structuring of abusive domestic and foreign trust arrangements into sophisticated strategies that take advantage of
Pretest: Unit 3 Question 16 of 20 For R(x) = 4x + 2 and g(x) = x2 - 6, find (f+g)(x). A. 4x3 - 4 B. x2 + 4x - 4 O c. 4x2 - 16 O D. x2 + 4x+8 BMI
The Twin is back, The Evil Twin to be exact
Evaluate the logarithm. ln(1/e^2)
HELP ASAP MY LESSON IS BEING TIMED!!! 1) Choose the correct answer. _____ states when one object applies a force on a second object, the second object applies
An amusement park reduced the admission price to $15.50 per day, but now charges $1.50 per ride. Mark has $26 to spend on admission and rides. Write an algebrai
Plz help me ASAP, Plz show the working so i know you did it, Thank you so much
Assuming that the direct materials used are $1520000, compute the total manufacturing costs using the following information. Raw materials inventory, January 1
40 plus 40 minus 20 times 0 plus 3 plus 125 equals what