jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

If an indoor runner develops a headache, feels tired, and has an elevated heart rate, what is the most probable cause A. Dehydration B. Insufficient calories C
the probability of winning a game is 20%. if you play 20 times, how many times should you except to win?
Subtract the sum of 71.1 and 3.96 from 112.5
Which number is composite? a. 79 b. 87 c. 89 d. 97
which cells are not formed during meiosis
Describe a situation where it is easier to use decimals than fractions , explain why .
Eight tickets to a play cost $96. How much do 3 tickets cost? a. $12 b. $36 c. $48 d. $60
What is the value of n so that the expression x^2 + 11x + n is a perfect trinomial? a) 11 b) 25 c) 30.25 d) 36
Brooke is a high school graduate and makes $28,150 annually as an office assistant. Jake is acollege graduate and makes $31,380 annually as acustomer service ma
What do the abbreviations after a word in the dictionary tell you about the word? A. The tense B. The word's origin C. The pronunciation D.