lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

Robert is in charge of a community swimming pool. Each sprig he drains it in order to clean it. Then he refills the pool, which holds 120,000 gallons of water.
Does the rule y=-3*2^x represent a linear or an exponential function?
Which is 3logx+4log(x-2) written we a single logarithm
Name the different forms of linear equations you learned. If (1, 2) and (3, 4) lie on the same line, give the slope-intercept equation of the line. 2 Explain ho
What’s the difference between (-2.23) - (-97.2)?
At school baje sale a total of 40 cupcake and muffins were sold. The total number of cupcake sold was four more than twice the number of muffins. How many cupca
short essay describing desired computer science
How does open source became famous?
what can cause changes in DNA senqences? A- gene flow B- proteins C- mutations D- genetic drift
What does the Tenth Amendment to the Constitution concern?