eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

The blue bike river begins in lake tana. The lake is the rivers ?
What did the headright system do
Grayson knits 17 squares on Thursday. He knits 5 more squares each day from Friday through Saturday. How many squares does Grayson have in all by the end of the
What is AC A. 6.7 cm B. 20 cm C. 10.2 cm D. 10 cm
Nadia bought 4 bags of popcorn at the movies. She shared the popcorn with her 7 friends. Each bag held 6 cups of popcorn. If everyone had an equal amount, how m
hat reason was given for the 2003 US invasion of Iraq? A. Iraq invaded nearby Syria. B. Iraq was attempting to produce weapons of mass destruction.
use the fact that 147*16=2352 to write two different multiplication facts that have a product of 2352
How to combine like terms
Which of the following represents an ion
a cedar chest has a length that is 3 feet longer than its width and a height that is 1 foot longer than its width. The volume of the chest is 30 cubic feet. Wh