whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

A 214 kg boat is sinking in the ocean. The force of gravity that draws the boat down is partially offset by the buoyant force of the water, so that the net unba
Compared with a career , a job ?
luis folds 5 paper swans in 7 minutes how many does he fold in 45 minutes? A. 6 B. 7 C. 32 D. 35
What is an effect of migration within the united states between 1950 and 2010 ?
What is the function of the bones in bats that are homologous to finger bones in humans?
Newly issued securities are sold to investors in which markets?
Find the area of a circle with a circumference of 12.56 units
Robert P. Williams, the microbiologist, described the process that causes bread and communion wafers to appear as though blood is on them as stemming from red p
The temperature is -2°F at 6 AM. during the next three hours the temperature increases 15°F what is the temperature at 9 AM
compare the articles of confederation to the constitution