hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

x²-1x- 2x - 2 (Simplify)​
Which angle is adjacent to <EFA? A) Angle BFD B) Angle DFE C) Angle CFD D) Angle BFC​
What is the molecular formula for the model below?
A hot air balloon is flying at a constant speed of 20 mi/h at a bearing of N 36° E. There is a 10mi/h cross wind blowing due east. What is the balloon's actual
What were causes and effects in the plains of Abraham battle ?
Annapurna I rock type?
A singles tennis court measures (8x – 2) ft long and (3x – 3) ft wide.Which expression represents the area of the court?
Division as Fractions - Word Name cach problem. Make sure to write your answer as a fraction. Henry wanted to collect 65 pounds of cans in 7 days. How much shou
helppp 2. Determine the volume of the rectangular pyramid.
The bullfrog and the Northern cricket frog both reside in eastern pine forests and use many of the same limited resources. The relationship between these two am