iiSimply1234bubble iiSimply1234bubble
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

A farmer sells 10 quarts of fresh pomegranate juice for $80.00. What is the price per ounce of the fresh pomegranate juice? (Note: 1 quart = 32 ounces.)

Respuesta :

hfxyost
hfxyost hfxyost
  • 03-02-2022

Answer:

$4 a ounce

Step-by-step explanation:

10 x 32 = 320/80.00=4

Answer Link

Otras preguntas

How to simplify 6 buses to 150people
what is a chemical fertilizer
What is another word form of one and twelve hundredths
Two social issues that could lead to environmental injustice
anyone ?please help:') (middle school)
Which is the best surface for oil paints?
8×1+5×(1/100)+9(1/1000)
Write the number below as an addition expression in three different ways, including expanded notation 37,917,545
What is the value of a in this diagram
Which element is likely to have the highest thermal conductivity?