aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

this is for algebra 1 My two numbers add up to 12. Three times my first number plus twice my second number is 29. Which two numbers is she thinking of? Show yo
900 is 1/10 of what?
How did king james 1 important to the survival of the Jamestown settlers
there are 12 small gift bags .Each bag ca
By tradition, when does the presidential campaign begin?
how do solve 21s=3 ?
is the decimal form of 13/3 a rational number.
What is the rounding or compatible numbers to estimate the sum of 87+34
Identify the type of sentence.I caught a cold after I spent a week visiting my grandchildren.simple sentencecompound sentencecomplex sentence
A base 7 three-digit number has its digits reversed when written in base 9. Find the decimal representation of the number.