00065730 00065730
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

It will cost $5.50 per person attending and $25 to rent a location for a party.

Respuesta :

calliiistar
calliiistar calliiistar
  • 04-02-2022
D = 5.5p + 25

D: dollars
P: people attending
Answer Link

Otras preguntas

The density of water is 1.00 g/cm3. what is the density of the oil in the left column of the u-tube shown below is
Conductors of large instrumental ensembles use thin stick called a __________ to help performers keep time.
Which rate is the best deal for a box of cereal? A. $2.49 for 14 ounces B. $3.49 for 18 ounces C. $4.29 for 24 ounces D. $6.39 for 39 ounces
The pulmonary artery, which connects the heart to the lungs, is 8.5 cm long and has a pressure difference over this length of 450 pa.
hel0p help help plsssss
By 800 A.D., Ghana had become a powerful trading center in West Africa. What were two of the most important goods traded by Ghana?
Choose the nonstandard word or phrase in this sentence. Kyle was kind of relieved not to get the job.
Unlike the principle of universalizability, the principle of humanity can account for the immorality of what?
there are 18 girls and 12 boys in your class what is the probability that a new kid entering your class will be a boy
Dr. casson prescribes an antidepressant for a patient who is exhibiting symptoms of depression. dr. casson is a(n) _____.