sadatrehan443 sadatrehan443
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

A construction company purchased

246 boxes of bolts. Each box costs $8.

How much did the bolts cost the

construction company?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 01-03-2022

Answer:

$ 1,968

Step-by-step explanation:

Boxes purchased = 246

Cost of 1 box = $ 8

Cost of 246 boxes

= 246 × 8

= $ 1,968

Hope it helps ⚜

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-05-2022

given:

total boxes= 246

each box= $8

to find:

the amount the boxes of bolts costed the construction company.

solution:

to find how much the boxes costed the company, just multiply total boxes by the cost of each box.

[tex]246 \times 8[/tex]

[tex] = 1968[/tex]

therefore, the amount the boxes costed the construction company is $1968.

Answer Link

Otras preguntas

what does it mean to evaluate a function
what is a musculature!!!!
it says require your homework
The Twelve Tables of the Roman Republic were a written
Ben is 3 times as old as Daniel and is also 4 years older than Daniel. how old is daniel
There are five cars in line at a stoplight. Each of these cars is a different color and different type of car. Diego is driving the red car. Ingrid is driving t
if an organization’s competitive strategy relies on long-term relationships with the clients who purchase the organization’s goods and services, the organizatio
who typically commisined music
a chemical whose absence from the diet for a long time results in specific changes in health is
If an element has 9 electrons, how many of them will be in the 2nd energy level?