briellegee
briellegee briellegee
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

if melissa buys 1/2 of a pound of boysenberries, how much will she spend?

if melissa buys 12 of a pound of boysenberries how much will she spend class=

Respuesta :

prkinlein
prkinlein prkinlein
  • 01-03-2022

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

if one pound of boysenberries is $3, and we want to find the price of half a pound, simply divide 3 in half.

3/2 = 1.50

so, 1/2 lb of boysenberries is $1.50.

Answer Link
MSFSPASTA
MSFSPASTA MSFSPASTA
  • 01-03-2022

Answer:

she buys half a pound and we need to know how much she spends.

If 1 full pound is $3, we need to half that.

What's half of 3?

1.5

So that means that a half pound of berries costs:

$1.50

Answer Link

Otras preguntas

Jenny's mom says she has an hour before it's bedtime Jenny spends 1/3 of the hour texting a friend and 1/4 of the time brushing her teeth and putting on pajamas
What is the decimal for 7/10
darren cut a lemon pie into 8 equal slices. his friends at some of the pie and now 5/8 is left. Darren wants to put each slice of the leftover pie on its own pl
Most algae are multicellular, except for _____, which are unicellular. red algae kelp diatoms seaweed
When one is roused, one a. sleeps. b. dreams. c. awakens. d. moves.
What is the ionosphere
The Union General who assumed command of the army during the last year of the war was ShermanMcClellanGrant.
A FRIEND RESPONDS TO CONFLICT BY AVOIDANCE HOW SHOULD THEY APPROACH CONFLICT RESOLUTION INSTEAD ?
Two example of fungi beside bread mould
_____ tissue can be liquid, solid, or semi-solid. a. Connective b. Epithelial c. Nervous d. Muscular