nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Given a sphere with volume V, the formula r = 0.62V13 may be used to approximate the sphere's radius r. Find the approximate radius of a sphere that has a volum
G by cutting away identical squares from each corner of a rectangular piece of cardboard and folding up the resulting flaps, an open box can be made. if the car
Sensory impulses from the lungs are carried to the respiratory center by the
Philip is making a poster that is 36 by 24 inches. He cuts a 5x12 rectangle in the poster. How much of the poster remains uncut?
Explain what the star looks like to Jane Explain what the star looks like to John Explain why the stars look different between Jane and john
Help me please guys
what is the adjective clause in the sentence - terry. still carries the knife that his dad gave him.
Formula Mass for AgNO2
What is the distance between opposite comers of a 3 a by 5 inch photography?
who was Jamaica first national hero