goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

The total cost for a bowling game includes the fee for the shoe rental plus a fee per game. The cost of each game increases the price by $4. After 3 games, the
What is the role of RNA? a.to provide the original blueprint for protein production b.to move information from the ribosomes to the nucleus for protein synthesi
What was the Pax Romana? A. another name for the Roman Republic B. another name for the Roman Empire C. all of ancient Roman history D. a period of Roman peace
Each box of information below describes one part of an experiment. Read the information, then write which stage of scientific methodology is being described. W
The destruction of salt marshes will directly harm each organism except
how did geography help shape Nubia?
In an autocracy, what kind of power does the leader hold?
tony made 14 liters of punch for the party . his guest drank 9500 mL of the punch . how much punch does he have left over?
Three fifths Of a number plus One fourth Of a number Is 34. Find The number.
if M (-4,5) is reflected over the line y=x, what are its new coordinates?