ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
How do you work this problem?
A crime suspect fled the scene when police officers entered the building. How far could he run in 10 minutes if he can run 5 miles per hour?
Write equation in function form y-3x-11=0
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
How do three planes intersect at one point?
Solve the equation x=x+3
How many magnesium ions are present in 5.36 x 10-4 mol of magnesium iodide?
a square photo-display board is made up of 60 rows of 60 photos each.The area of each square photo is 4 square inches.How long is each side of the display board
The ocular and objective lenses are found at the top and bottom of what part of a microscope?