tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

What is 3/8 + 5/12???
Help assaaap pleaseee
What type of resources might a giant pacific octopus need to survive?
write an explicit formula for an, the nth term of the sequence 11,2,-7
PLS HELP I WILL GIVE BRAINLYEST PLS HELP MEEEEEEEEE DDDD: what inventions achievements and discoveries from the zhou dynasty
How do you make someone brainlyest????????????
problem faced by local industry​
What is the result when 2x + 9 is taken away from -7x + 2
Answer if you know DO NOT ANSWER IF YOU DO NOT KNOW THE ANSWER what is the value of x Thank you :)
What are some things to think about that may help solve the problem with global food supply?