promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

can you translate it GermanJe vois une maison enneigé ou habite des vikings.La femme de Hägar Dünor demande de l'aide à son cannard et le remercie l'avoir aidé
What’s is the correct answer and show your work by step by step
In sixth grade 12 out of 27 students haves a pet if there are 162 students how many would have a pet
Velma must make five bottles of lemonade for the kids playing outside each bottle requires 3/4 cup of sugar how much sugar does she need?
What is the core answer show your work
Can someone help me please
can somebody answer this plz
This is from the story "The Gift of The Magi" . How are Jim and Della the wisest?
Radiation is an example of a transverse wave t or f
! Geometry ! Read the following statements. 1. PQR is acute. 2. PQR is isosceles. 3. PQR is right. Which two statements contradict each other? 2 and 3 None o