TictokGlodenMaster
TictokGlodenMaster TictokGlodenMaster
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

A. $5.25

B. $6.15

C. $7.00

D. $9.30

A 525 B 615 C 700 D 930 class=

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

$6.15

Step-by-step explanation:

1.80/2=0.9

3.50*1.5=5.25

1.75+0.9=6.15

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 04-03-2022

Answer:

B) $6.15

Step-by-step explanation:

It is given that: 1 pound of corn = $1.80

                         1 pound of green beans = $3.50

You are buying 1/2 a pound of corn, or: 1.80/2 = $0.90

You are also buying 1 1/2 pounds of green beans, or 3.50 x 1.5 = $5.25

Add the two costs to get the total amount:

$5.25 + 0.90 = $6.15

B) $6.15 is your answer.

~

Answer Link

Otras preguntas

Write the inverse of each of these operations. + 7 -4 x5
Rewrite the equation so that it does not have fractions 4 + 2/3x = 3/4 do not use decimals
Any student who misspelled any word on____ paper was given an F. •his •their
what is the first step in problem-solving and critical thinking?
2. My class had painted the murals. (Change into Present Perfect tense)
Identify the two school subjects or classes that you are most successful in or that you prefer the most.
Describe how Merrymount was a different kind of colony from other Puritan colonies and Virginia colony?
The perimeter of a triangle garden is 54 feet. Find the length of the three sides if the middle length side is 4 feet greater than twice the length of the small
100 POINTS 100 POINTS 100 POINTS!!!!! HELP PLEASE I DON'T KNOW WHAT TO DO!!!!!
The number is b less than 10