harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

The _____ stain is used to stain and differentiate mycobacterium and nocardia from other bacteria.
Type the term that means the study and science of disorders and treatment of the eye.
The total power input to the solar cell is 2.4W when the efficiency is 0.20. Calculate the useful power output of the solar cell using the following equation:
Could I have help if any of these problems?
Which is the correct classification of √18? irrational number, non-repeating decimal irrational number, terminating decimal rational number, terminating decimal
What is one method of sterilization of males where under local anesthesia a portion of this duct is removed and two ends are folded over and either staples or s
If you make fried chicken then put it in the oven what will happen? A) get more crunchy B) get soggy
Write 7x-y=8 in the form of y=my+b
Which account is credited when a job is completed? finished goods inventory. sales revenue. cost of goods sold. work in process inventory?
During Louis XIV's reign, he did many things including outlawing Protestantism, expanding the military, and controlling the monarchy. true or false