aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

Click on each box to choose the paragraph that matches the description. uses a topic sentence and supporting details uses chronological order uses spatial or
Which of the following is not a disadvantage of cloning? A. Destruction of test embryos B. Repopulation of endangered species C. Sacrifice of individual ident
The nth term of the sequence is n^2 + 20 How many terms in the sequence are less than 50 plss help!!
Determine whether the following sequence is geometric. If so, find the common ratio. 1, -5, 25, - 125, ...
1\2+ 1/4 rasultado y explicasion​
romeo and juliet Shakespeare language tricks
Hiiioo❤️ Can someone please help me with this
What is the name for the 3 letter code on tRNA?
Can inverse operations that undo Another operation
What is the missing side length in this right triangle? A. 15 B. 21 C. 225 D. 441