HappBoy16
HappBoy16 HappBoy16
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of a dozen pencil is ₹ 159.48, what will be the cost of 24 such pencil?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-04-2022

Answer:

₹ 318.96.

Step-by-step explanation:

24/12 = 2 , so twice as much;

159.48 * 2 = 318.96

Answer Link

Otras preguntas

What are different of Light and electricity Giving brainlest :) uwu
16 ounces is equivalent to 1 pound. A lion cub born at the zoo weighs 2 1/2 pounds. How many ounces does the lion cub weigh? Show your work.
It would NOT be ethical to __________. A. steal the ball from another player during a game B. use your skills to score a basket by dunking the basketball C. fak
Mr. Tricorn’s class measured the lengths of crayons. How many crayons did they measure? Use the live plot
Electricity can be produced from a variety of fuels and methods. (a) Although producing electricity from burning fossil fuels, such as in coal-fired power plant
How to say "bye everyone im deleting my account on brainly bye cya soon agien" in spanish
You are stranded on a deserted island with a group of about 20 others (ages 10-17). Fruit trees appear to be your major source of food and water is available fr
Why did Britain want to prevent India's economy from prospering?
Pendulum A is 20 cm long and has a 5 g mass on it. Pendulum B is 30 cm long and has a 10 g mass on it. Which one has a faster period?
Of which of the following nutrients do infants require extra servings? A carbohydrates B. dietary sugars C. vitamin A D. fatty acids