39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

what is the behavior of an element with static positioning in regard to the page layout?
If Mrs. fields herself wants to verify that rate by beginning with a small sample of 10 randomly selected consumers, find the probability that exactly 9 of the
Is "dedicated" "dedicate" and "systematically" all parallel?
The product of b and 3​
How do fossils evidence help you put the landmasses together
QuizActive1234567TIME REMAININO891016:31:34Read the sentence below and answer the question that follows.Lori loved the color black, but her sister, Naomi, had a
Ms Hart had 40 dollars to spend on costume boxes for the musical. If she bought 12 boxes and received 4 dollars in change, how much was each box?
Explain how the ideas and goals of the United States and the Soviet Union led to competition, disagreement, and mistrust.
What number is 48 out of 250%
What is the least diverse (fewest number) group of living things found in Pennslyvania -Amphibians -Birds - Fish -Invertebrates - Mammals - Plants - Reptiles