Samora222 Samora222
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys cheese and apples at the store.
• She pays a total of $58.61.
She pays a total of $3.09 for the cheese.
She buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
How much does each bag of apples cost?

Respuesta :

tiey14 tiey14
  • 03-05-2022
Each bag of apples cost 6.94 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Find the Perimeter of triangle ABC and triangle XYZ.
HEEELLLP!! how many times bigger is 24,137,569 than 83,521 and happy Easter
whats the answer for y=-[tex]\frac{2}{3}[/tex]x+4 and y=[tex]\frac{1}{3}[/tex]x-2
what is the answer to this fraction 2/6+5/6​
Ridzuan jogs in the morning for every 4 daysand plays badminton in the evening for every 6days. If on a particular day, Ridzuan jogs in themorning and plays bad
Find the value of x
Let f(x) = - 4x + 5. Find and simplify f(3a-4). f(3a-4)= (Simplify your answer.)
PLEASE, HELP! I need your help! PLEASE, HELP! I need your help! Pregnant woman, 32 years old, saleswoman, married, gestational age 30 weeks, pre-pregnancy weigh
The first part of me is a month, while the rest of me is in the air. What am I? I NEED THIS ANSWER QUICK (riddle)​
Translate this phrase into an algebraic expression. 56 decreased by twice a number Use the variable n to represent the unknown number.