27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Definition: this conflict was fought between the democratic republic of this country- and its communist allies- and the republic of this country and it's allies
Stravinsky's Rite of Spring is an example of primitivism. It features A. offbeat rhythms. B. absolute music. C. non-rhyming lyrics. D. a constant tempo
Which best describes the impact of the story’s setting?
The scores of 1000 students on a standardized test were normally distributed with a mean of 50 and a standard deviation of 5. what is the expected number of stu
Who were the Fenians?
I want to know the answer to this problem?
which religion spread to the Americas through a process of European colonization?​
8*1/8= what Pls help me because it’s for tomorrow
WILL MARK THE BRAINLIEST!! What are the amplitude, period, phase shift, and midline of f(x) = 2 sin(x + π) − 4?
Which of the following is an even function? A.f(x) =(x-1)^2 b. F(x)=8x c.f(x) =x^2-x d.f(x)=7