nooriefatima
nooriefatima nooriefatima
  • 05-05-2022
  • Mathematics
contestada

Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 05-05-2022

Answer:

$2.39

Step-by-step explanation:

to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4

$9.56 ÷ 4 = $2.39

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 8x-4=16 in a verbal sentence?
0.800 rounnded off to the nearest tenth
The Virginia Company wanted to find a route to the Pacific Ocean in order to trade with
a heart beat takes 0.8 second ,how many seconds is this writtin as a fraction
Can you solve this problem for me Y=3x+3b. For b
graph the function f(x)=(x+1)(x-2)
How do I write 100,000+2,000+500+150+17+0.08 in standard form?
Circle the sum 9 + 4= 13
what is correct sum of 1/10 and 8/100
unit rate $7.95 for 5 pounds