CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

can anyone help me with this question please? 23 points!
Which phrase describes the algebraic expression 6x? O the quotient of 6 and a number O the difference of 6 and a number O the product of 6 and a number O th
Sensory transduction of light/dark information in the vertebrate retina is accomplished by.
which of the following climte has rain in all seasons
Mr Macdonald recorded the test mark for his eight grade class of 25 students he used the marks recorded to calculate the average to be 72 Sandra's marks of 86 w
If a+b=-8 and a + b = 50, what is the a value of ab?
When Thomas Edison first sold electricity, he used zinc coulometers to measure charge consumption. (In a coulometer the cathode is weighed before a current is p
Which directory stores the cron configuration file?.
Identify the set as finite or infinite. {1, (1/4), (1/16), (1/64), ...}
Help!!! 8. Determine whether each pair of functions f and g are inverses. Explain your reasoning.