aadonpatterson
aadonpatterson aadonpatterson
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought 6lbs of jelly beans. Antonio bought 66oz of jelly beans.
How many more did Kevin buy than Antonio?

Respuesta :

sudhithsai sudhithsai
  • 02-06-2022

Answer:

30 ounces (1 pound 14 ounces)

Please give brainliest!

Hope this helps:)

To find this, we first need to convert 6 lbs into ounces

lb = 16 ounce

6 lbs = 96 ounces!

96-66 = 30

Kevin bought 30 more ounces, or 1 pound and 14 ounces more jelly beans than antonio.

Answer Link

Otras preguntas

Determine the mechanical energy of this object: a 1-kg ball rolls on the ground at 2 m/s.
#3. If p(x) = 2x2 – 4x and q(x) = x – 3, what is mc007-1.jpg? Its NOT A
Imagine that you are a reporter for your hometown paper during the Civil War. You are writing about any one of the major battles of the Civil War. In two to thr
The cost of 10 popsicles at a popsicle stand is $20.00 which graph shows the cost of different numbers of popsicles at the popsicle stand?
What is the verb phrase in the sentence? Hank and Kristen can speak English and Spanish well. A. Hank and Kristen B. English and Spanish C. Spanish we
______________ produce proteins by following coded instructions that come from the nucleus of the cell.
What inference about Haida families can be drawn from the actions of the Sky Chief?
Heuristic tests help you to keep up with new viruses that haven't been defined yet. true or false.
Which of the following statements describes the process for solving 4x ≥ -24?Divide both sides of the inequality by -24 and flip the symbol.Divide both sides of
7x4power -5x4power =