ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Which word is an interjection commonly used in advertising?
The neolithic revolution is most closely associated with....
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
How do u write 6 more the 7 times a number is 41 in algebraic equation??
Horace read 160 pages in 4 hours. How many pages can he read in 6 hours??
Find an equivalent ratio for 22/55 and then write the proportion
If 2 less than or equal too X less than or equal too 6, which of the following has the greatest value
Two 1 litre jugs are each filled with a mixture of olive oil and vinegar. The first jug has 3 times as much as oil as vinegar and the second jug has 4 times as
Which of the following rivers is the world's busiest waterway ?
Please tell me five slogans on conservation of natural vegetation.