KedricF57426 KedricF57426
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Containers R Us purchased 5 dozen work gloves for $73.80. How much did each pair of gloves cost?

Respuesta :

VyT366392 VyT366392
  • 03-11-2022

In order to determine the price of each pair, just calculate the quotient in between the total price and the number of dozen works, which were 5:

73.80/5 = 14.76

Hence, each pair of dozen work costed $14.76

Answer Link

Otras preguntas

The tree of life is made up of which domains? Eubacteria , Archaea, and Eukarya Bacteria , Archaea, and Eukaryota Bacteria , Archaea, and Eukarya
‘There is no point in trying to stop discrimination.’ Do you agree? Give reasons for your answer, showing that you have thought about more than one point of vie
President Thomas Jefferson approved the Louisiana Purchase in 1803. He and other Democratic-Republicans had doubts about the decision, however, because a.the pu
what are some facts about ionic bonding? I need some information for my poster
Which of the following is not true about printmaking? a. There are two main types of printmaking: relief printing and intaglio. b. To create a wood engraving, t
Three more than four times a number is 15
Three more than four times a number is 15
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
During the Early Middle Ages in Europe __________. a.cities increased in size b.trade with areas outside of Europe increased c.warfare frequently occurred d.pop
I need a sentence for stodgy.