ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

HELP PICTURE IS SHOWN
How is coal removed from the ground?
Solve y''+4y=t^2+3e^t
Write y= 2x2^2+8x+10 in vertex form
A fossil that is used to assign an age to the rock layer in which it is found is called an indicator fossil.
Gavin thought he was making a good investment when he heard about an online grocery company. So he bought 500 shares in the company at $25 a share. The company
What technology can be used to locate a device such as a laptop after it has been stolen?
What best describes genetic mutations?
How do you solve this logarithmic equation? 3x-5=log(down arrow)2 1024
Solve the equation. e² = 0.36