EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x. then tell whether the side lengths form a Pythagorean triple
Define a function that takes an argument. Call the function. Identify what code is the argument and what code is the parameter.
Find the missing probability in the table below. A. 0.25 B. 0.75 C. 0.15 D. 0.85
Im stuck on this question
Consider why persons with disabilities are considered a vulnerable population. Share with others experiences you may have had with individuals born with a physi
Read the excerpt from “Take the Tortillas Out of Your Poetry.” For me, reading has always been a path toward liberation and fulfillment. To learn to read is to
A block of material has a volume of 2 mº. It has a mass of 1 * 10 kg. Calculate the density of the material sample and express your results in g/cm2 with appro
Suppose GDP in an economy is $3,542 billion. Personal Consumption Expenditures (C) are $2,343 billion, Government Spending (G) is $865 billion, and Gross Privat
What type of bond is most likely to form between atoms of the same element when the element is a metal?​
Three things about the body systems?