itsEvan itsEvan
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 gallons cost 31.08 how many gallons does 38.85 dollars cost?

If 12 gallons cost 3108 how many gallons does 3885 dollars cost class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
12 gallons = $31.08
which means each gallon costs $2.59
So $38.85/$2.59 = 15.003

Round down and $38.85 buys 15 gallons.
Answer Link

Otras preguntas

Someone helpppppppp pleaseeeeeee
Jenny bought a crate of 5,750 golf balls. The crate had white, orange, and blue golf balls. 1,212golf balls were orange. 1,564 golf balls were blue. How many of
Write the nuclear equation to describe the alpha decay of 243 95 Am
Find five consecutive integers such that: “The sum of the first and 3 times the fourth is equal to 39 less than twice the sum of the second, third, and fifth.”
Question 21 of 25NextWho was allowed to vote in colonial society?A) everyoneOB) Native AmericansOC) white male property ownersOD) married women​
The accepted length of a steel pipe is 6.7 m. Calculate the percent error of each of these measurements. a. 6.8 m b. 6.1 m c. 6.7 m d. 6.6 m
please help and explain step by step​
Really need help with this one
Identify the sentence with the correct verb A. We have been to the Grand Canyon several times B. We have been to the Grand Canyons several times C. We have
which color does not appear in the color wheel